Kto je kouč?

Kouč nie je gauč :D

Viacerí sa ma často pýtate: Kto je to kouč? A prečo má každý úspešný človek svojho kouča? 

Uvediem príklad: Jednou z takých najznámejšich koučiek v súčasnosti je Kim Scott, CEO coach pre Sillicon Valley, koučuje najmä v Apple a Google. Je takisto autorkou zaujímavej knihy Radical Candor. 

Takisto sa stretávam s názormi, že kouč je už dnes hocikto. Ľudia nepoznajú rozdiel medzi trénerom a koučom. Osoba, ktorá vás naučí správne komunikovať nie je komunikačný kouč, ale tréner komunikačných zručností. Dokonca som to nedávno počula vysloviť ako "kauč" Čo mi hneď zaevokovalo gauč a dosť ma to pobavilo.

 Preto by som tu rada zrhnula, kto je to teda ten kouč:

 ✔️Kouč je zvyčajne človek, ktorý prešiel medzinárodným koučovacim výcvikom. Takže po jeho ukončení získava medzinárodný certifikát od ICF (International Coaching Federation).

✔️Tento certifikát aj cely výcvik stoji par tisíc EUR €€€. Hodiny s koučom nie sú preto úplne lacnou železitosťou. 

✔️Z mojej skúsenosti, aj zo skúsenosti mojich kolegov. Jedno sedenie s koučom dá budúcemu podnikateľovi, alebo manažérovi zvyčajne viac, ako niekoľko rokov prešľapovania z miesta na miesto. Mám to potvrdené aj klientmi.  Rovnako to platí aj o klientoch, ktorí chcú zmeniť svoj život aj mimo pracovnej oblasti. A posunúť sa niekam inam. 

✔️Kouč neradi, ale dáva otvorené a silné otázky, ktoré vedú k uvedomeniu. Klient hľadá zdroje poznania v sebe. Kouč nepodsúva odpovede, ale vyťahuje odpovede, ktoré koučovaný (klient) už v sebe má, len o tom nevie. V koučingu veríme, že každý máme v sebe dostatok zdrojov pre nachádzanie riešení.


✔️Zakladateľ modernéjo koučingu John Whitmore tvrdí: “Kouč odomyká potenciál klienta, za účelom zlepšenia jeho výkonu. Kouč pomáha pri učení sa, ale neučí klienta, nedáva mu rady.”

✔️Kouč sa zaväzuje dodržiavať eticky kódex ICF

✔️Kouč nie je to isté, ako mentor, poradca, konzultant alebo tréner, či nebodaj psychoterapeut.

Autor: Jaroslava Bernáthová